گفتمانی به نام توسعه » پایگاه خبری تولم نیوز

گفتمانی به نام توسعه

کد خبر : 695 - 326
زمان ارسال :

________________________

 

بسیاری از مردم توسعه را مترادف رشد می دانند در حالیکه توسعه مفهمومی عمیق تر و گسترده است. این اصطلاح متعلق به دوره های مختلف زندگی بشر بوده و این پدیده در گذر زمان به شکل های گوناگون ظهور و بروز کرده است. توسعه ابعاد و زوایای مختلف دارد و بصورت تک بعدی قابل حصول نیست، به عبارت دیگر توسعه باید همه جانبه و جامع باشد. شاید بهترین مثال در این مورد کشور خود ما باشد که در عصر پهلوی دوم بدون توجه به توسعه اجتماعی و سیاسی و فرهنگی فقط در بعد اقتصادی پیش رفت و در نهایت سیستم نامتقارنی را بوجود آورد که جز فروپاشی و اضمحلال سرنوشتی نیافت.

 

 

توسعه پس از عبور انسان از عصر کشاورزی به عنصر صنعتی درقرن 17 میلادی مفهومی بنیادین تر پیدا کرده و باعث تحول نهاد های اجتماعی،اقتصادی و سیاسی در جامعه گردید.درکناراین تحول ظرفیت های جدید با هدف ارتقای سطوح زندگی در جامعه ایجاد می شود. با بروز توسعه تغییرات اساسی در ساخت اجتماعی ، دگرگونی در شیوه تولید، دگرگونی در سبک زندگی ، گسترش بازار های مالی ،تولید وانباشت سرمایه ،گسترش نهاد های مدنی و سطح مشارکت مردم، کاهش نابرابری اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و افزایش توان و ظرفیت تولید با هدف کاهش نرخ بیکاری و در نهایت رشد علمی و فناوری حاصل می گردد.

ایجاد تغییرات اساسی و قرار گرفتن در مسیر توسعه مستلزم برنامه ریزی همه جانبه ،قانون گرایی و تبدیل آن به یک خواست عمومی و همگانی و ازهمه مهمتر برخورداری از الگو های مناسب است . به گونه ای که مشخص شود چه مسائلی بطور مستقیم در الگوی مورد نظر قرار گرفته و حصول چه اهدافی مورد توجه بوده است .

در هریک از کشور ها الگوی توسعه بسته به میزان بهره مندی آن کشور از مواهب اولیه و مزیت های نسبی ژئوپلتیکی  و توان نیروی انسانی اش تنظیم و برنامه ریزی می شود. پس می توان نتیجه گرفت که توسعه یک فرآیند علمی با تکیه بر داشته ها است که قوانین آن در تمام کشور ها یکسان ،اما شیوه هایش متفاوت است.

هر الگوی توسعه ای واحد و یگانه بوده و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. حتی در زمینه توسعه اقتصادی نیز این اصل صادق است. جمهوری اسلامی ایران که ثمره اندیشه و تجربه قرن های متمادی تلاش مردم برای برقراری عدالت و آزادی و نتیجه همکاری آنان با فقه پویای  شیعه است ، در تمام این سالها بخصوص سالهای پس از پایان دفاع مقدس در جستجوی الگوی توسعه ی بومی بوده است و در اندیشه علما و دانشمندان ساختن جامعه ای بر اساس مبانی اسلامی و توسعه یافته بر مبنای الگوی ایرانی – اسلامی جایگاه ویژه ای داشته است. یکی از شخصیت هایی که در سال های اخیر به مقوله استقلال ، توسعه بومی و ایجاد جامعه آرمانی توجه ویژه داشته ، شخص رهبر انقلاب بوده است.

جایگاه و نقش و کارکرد علما در جامعه ما بگونه ای بوده است که ضمن داشتن مرجعیت دینی در زمینه های سیاسی و اجتماعی و تبیین آرمان ها و اهداف متعالی نیز نقش داشته اند و شایسته است از تریبون هایی که در اختیار دارند گفتمان توسعه را نیز تبیین و تبلیغ کنند و مردم را با مفاهیم آن آشنا سازند تا توسعه خواهی به گفتمان ملی و غالب جامعه تبدیل شود.

 

سید رسول موسوی چوبهنام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: ريست کد
اخبار تولم شهر
اخبار ایران
اخبار جهان
پیوندها
داستان کوتاه
آخرین نظرات
    نظری موجود نیست