میزان صید غیر قانونی ماهی در دریای خزر از صید قانونی بیشتر است » پایگاه خبری تولم نیوز

میزان صید غیر قانونی ماهی در دریای خزر از صید قانونی بیشتر است

کد خبر : 626 - 1 698
زمان ارسال :

________________________
تولم نیوز : مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه صید غیر قانونی یک پدیده نامطلوب در دریای خزر است، گفت: متاسفانه هم اکنون میزان صید غیر قانونی در دریای خزر از صید قانونی بیشتر است.

اسحاق شعبانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: شیلات یکی از  اداره های قدیمی استان گیلان و قدمتش بیش از یک قرن می رسد.

وی همچنین اظهارداشت: حفظ و تقویت بخش صید و صیادی، بازسازی و ترمیم ذخایر، پایداری شغل صیادی، حفظ ذخایر دریا، گسترش و توسعه آبزی پروری، ترویچ و ارائه یافته های جدید شیلاتی و سایر موارد از مهمترین وظایف شیلات است.

 مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه برای تعادل صید و بازسازی ذخایر تکثیر طبیعی یا تکثیر مصنوعی باید انجام شود، گفت: در حال حاضر  وضعیت تکثیر طبیعی ماهیان در رودخانه های استان مطلوب نیست.

 وی افزود: سالانه 150 میلیون قطعه انواع بچه ماهی به روش مصنوعی تکثیر و در دریا رهاسازی می شود.

شعبانی با یادآوری اینکه تکثیر مصنوعی نقش مهمی در صید پایدار دارد بر ضرورت حفظ ذخایر  در دریا  تاکید کرد.

وی تصریح کرد: یگان حفاظت منابع آبزیان در حفظ منابع نقش موثری ایفا می کنند.

مدیرکل شیلات در ادامه گسترش و توسعه آبزی پروری را از دیگر وظایف شیلات دانست و گفت: گیلان یک استان آبزی پرور در کشور به شمار می رود و مقام دوم را در این حوزه دارد.

وی در ادامه فصل صید را از 20 مهر ماه سال جاری تا 15 فرودین ماه سال آینده در استان اعلام کرد و افزود:  امسال وضعیت صید در گیلان مطلوب است.

شعبانی با یادآوری اینکه صید غیر قانونی یک پدیده نامیمونی در دریای خزر است، تصریح کرد: متاسفانه میزان صید غیر قانونی در دریای خزر هم اکنون از صید قانونی بیشتر است.

وی اظهارداشت: پارسال سه هزار و 840 تن ماهی در گیلان صید شد، امسال نیز پیش بینی می شود چهار هزار تن ماهی در استان صید شود.

مدیرکل شیلات گیلان با یادآوری اینکه در پنج ساله گذشته روند صید در گیلان افزایشی بوده است، گفت: از سال 88، 89، 90، 91 و 92 به ترتیب سه هزار و 303 تن، سه هزار و 140 تن ،  سه هزار و 524 تن ، سه هزار و 691 تن و  سه هزار و 840 تن ماهی در استان صید شد.

وی افزود: میانگین صید هر پره صیادی در استان طی سال 88، 89، 90، 91 و 92 به تر تیب 57تن، 56 تن، 67تن، 71 تن و 74 تن بوده است.

شعبانی از وجود  75 پره صیادی در استان خبر داد و گفت:  از این تعداد  9 پره تعدیل، 14 پره غیر فعال و 52 پره فعال است.

وی تصریح کرد: از مجموع 9 پره صیادی پنج پره با 405 صیاد به همت شیلات با اعتبار هفت میلیارد و 200 میلیون تومان و چهار پره با 352 صیاد از سوی منطقه آزاد انزلی تعدیل شد.

مدیرکل شیلات با بیان اینکه گیلان دارای چهار هزار نفر صیاد است بر ضرورت حمایت جدی مسئولان از حوزه صید و صیادی استان تاکید کرد.

وی همچنین در راستای جذب نیروی انسانی در شیلات استان افزود: در حال حاضر هیچ گونه مقرراتی برای جذب نیروی انسانی در شیلات وجود ندارد.

شعبانی اذعان داشت: در حال حاضر  730 نفر در شیلات استان مشغول فعالیت هستند.

وی تاکید کرد:  شیلات با تکثیر و بازسازی ذخایر دریای خزر، حفاظت از منابع شیلاتی، اعطای تسهیلات بانکی، آموزش مهارت های شغلی،  تعدیل پره های صیادی و غیره گام های اساسی برای پایداری شغل صیادی در استان برداشته و این حمایت ها همواره تداوم دارد.

مدیرکل شیلات گیلان یادآور شد: هم اکنون سه مرکز  تکثیر و بازسازی ماهیان در شهر صنعتی رشت، سنگر و سیاهکل فعال است.
 


نام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: ريست کد
اخبار تولم شهر
اخبار ایران
اخبار جهان
پیوندها
داستان کوتاه
آخرین نظرات