گزارشی از بي خاصيتي توافق هسته‌اي برای سفره مردم، یکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری/ گرانی‌های کلیدی کمتر شد یا بیشتر!؟ » پایگاه خبری تولم نیوز

گزارشی از بي خاصيتي توافق هسته‌اي برای سفره مردم، یکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری/ گرانی‌های کلیدی کمتر شد یا بیشتر!؟

کد خبر : 521 - 1 252
زمان ارسال :

________________________

گروه اقتصادي - رجانیوز: 3 آذر 1392، توافق هسته‌اي ژنو به امضاي محمدجواد ظريف و وزراي خارجه کشورهاي 1+5 رسيد. ساعاتي بعد حسن روحاني اعلام کرد که با امضاي اين توافق، سازمان تحريمها شکسته است. متعاقباً رسانههاي اصلاحطلب و حاميان دولت يازدهم، توافق ژنو را توافق قرن خواندند و هر روز خبرهاي دهانپرکني از باز شدن گرههاي اقتصادي کشور را منتشر ميکردند. مردم کشورمان نيز به اميد اين که واقعاً اين توافق سبب رفع تحريمها خواهد شد و تأثير مثبتي بر سفره و معاش آنها خواهد داشت، چشمانتظار نتايج آن ماندند و از معايب بزرگ آن که تعليق برنامه هستهاي کشور بود، چشمپوشي کردند.

اکنون بيش از 6 ماه از توافق ژنو گذشته است و هرچند تبليغات فراوان دولت  درباره مزاياي توافق هستهاي ژنو، مدتها است که فروکش کرده؛ اما مردم همچنان چشمانتظار وعدههايي هستند که گفته ميشد با اجراي اين توافق نصيب کشور ميشود. مردم 6 ماه پس از توافق ژنو به مشکلات اقتصادي که با آن روبرو هستند، نگاه مياندازند که آيا تغييري در زندگي آنها رخ داده يا خير؟ آيا توافق ژنو توانسته موجب بهبود نرخ بيکاري، تورم، گرانيها و شاخصهاي مهم اقتصادي کشور شود؟ آيا تعليق فعاليتهاي هستهاي، سبب چرخيدن چرخ کارخانهها و زندگي مردم شده است؟

به گزارش رجانیو به نقل از هفته‌نامه 9 دی، پيش از اين از عدم تحقق تعهدات طرف غربي براي رفع تحريمها طبق توافق ژنو گزارش مبسوطي منتشر کرده بوديم. در گزارش پيش رو به مقايسه شاخصهاي مهم اقتصادي کشور و قيمت کالاهاي اساسي و پرمصرف مردم پيش از توافق ژنو و وضع حاضر ميپردازيم تا مشخص شود که تعليق فعاليتهاي هستهاي کشور، چه سودي به سفرههاي مردم رسانده است. بهترين قاضي براي پاسخ به اين سؤالات و ارزيابي تأثيرات توافق ژنو بر اقتصاد کشور، آمارهاي رسمي دولت است.

منبع: هفته نامه 9 دینام:
ایمیل:
نظر شما:
کد امنیتی: ريست کد
اخبار تولم شهر
اخبار ایران
اخبار جهان
پیوندها
داستان کوتاه
آخرین نظرات